Focus

Për të parandaluar valët pandemike, vetëm vaksina nuk mjafton

qer112021

Për të parandaluar valët pandemike, vetëm vaksina nuk mjafton

Një studim i botuar në “Scientific Reports” thekson se masat jo farmakologjike, të tilla si maskat për fytyrën dhe higjiena e duarve, do të jenë akoma të domosdoshme edhe nëse vaksina Covid-19 është efektive...
transparent
Covid. Në Britaninë e Madhe shtohen rastet e variantit indian

qer72021

Covid. Në Britaninë e Madhe shtohen rastet e variantit indian

Është rikthyer rritja e kurbës së infeksioneve nga Covid-19 në Angli, ku sipas Organizatës Kombëtare të Statistikave (ONS) nuk ka pasur kaq shumë raste pozitive që nga mesi i prillit. Për këtë, fajësohet varianti indian, i identifikuar...
transparent
Zbulohet antibiotiku i ri që mund të luftojë edhe infeksionet e shkaktuara nga superbakteret

maj282021

Zbulohet antibiotiku i ri që mund të luftojë edhe infeksionet e shkaktuara nga "superbakteret"

Ndikimi shkencor dhe shoqëror i këtij zbulimi, i cili u arrit përmes një qasjeje gjenomike në mikroorganizmin prodhues, është lehtësisht i kuptueshëm nëse marrim parasysh se...
transparent
COVID-19. Më shumë efekte anësore, nëse doza e dytë është një vaksinë tjetër

maj212021

COVID-19. Më shumë efekte anësore, nëse doza e dytë është një vaksinë tjetër

Kombinimi i llojeve të ndryshme të vaksinave, për të plotësuar imunizimin me dozat e para dhe të dyta, mund të çojë në një shtim, megjithëse të ulët, të efekteve anësore. Kjo është deklaruar nga një grup studiuesish të...
transparent
A e shton bari kundër duhanit rrezikun e problemeve psikiatrike? Një studim jep përgjigje...

maj142021

A e shton bari kundër duhanit rrezikun e problemeve psikiatrike? Një studim jep përgjigje...

Vareniklina është shumë efektive për të ndihmuar në lënien e duhanit dhe funksionon kryesisht duke pakësuar dëshirën për cigare. Disa ekspertë, megjithatë, kanë ngritur shqetësime se mund të shkaktojë probleme psikiatrike të tilla si...
transparent
Covid-19, gjenetika dhe imuniteti. Cila është lidhja që ekspozon ndaj formës së rëndë

maj112021

Covid-19, gjenetika dhe imuniteti. Cila është lidhja që ekspozon ndaj formës së rëndë

Në Kongresin e Shoqatës Italiane të Alergologjisë dhe Imunologjisë Pediatrike, Luigi Notarangelo foli për mekanizmat gjenetikë përgjegjës për sëmundjen, të tillë si imunodeficienca e rëndë e kombinuar e sëmundjes së...
transparent
Tamponi nazofaringeal. Komplikacionet që ndodhin nëse nuk kryhet siç duhet

maj42021

Tamponi nazofaringeal. Komplikacionet që ndodhin nëse nuk kryhet siç duhet

Një letër kërkimore e botuar në "Jama Otolaryngology - Head & Neck Surgery" theksoi rëndësinë e faktit që tamponet nazale për hulumtimin e Covid-19 të kryhen nga personeli i trajnuar siç duhet. "Ne studiuam...
transparent
Një aplikacion për smartphone jep rezultate shumë më të mira në vetëmenaxhimin e artrozës së gjurit

pri302021

Një aplikacion për smartphone jep rezultate shumë më të mira në vetëmenaxhimin e artrozës së gjurit

Një studim i ri i botuar në “Jama Network Open” ka demonstruar se pacientët që morën trajtim të linjës së parë për artrozën e gjurit përmes një aplikacioni për smartphone, kanë patur përmirësime më të rëndësishme klinikisht...
transparent
Antiparazitari mbi 50-vjeçar mund të përdoret me sukses për të luftuar infeksionin nga SARS-CoV-2

pri232021

Antiparazitari mbi 50-vjeçar mund të përdoret me sukses për të luftuar infeksionin nga SARS-CoV-2

Covid-19 është një sëmundje me karakteristika unike në të cilën kemi trombozë pulmonare, diarre të shpeshtë, aktivizim jo normal të përgjigjes inflamatore dhe...
transparent
Si të shmanget dëmtimi nga presioni që shkaktojnë pajisjet mbrojtëse

pri202021

Si të shmanget dëmtimi nga presioni që shkaktojnë pajisjet mbrojtëse

Studiuesit e Universitetit të Mjekësisë dhe Shkencave të Shëndetit RCSI në Dublin kanë botuar në “Journal of Wound Care”, një studim në të cilin propozojnë një zgjidhje për të ulur incidencën e dëmtimeve nga presioni mbi fytyrë...
transparenttransparent
Download Center

Principi e Pratica Clinica
Artikuj të shkëputur
shkoni në download >>
separa
Principi e Pratica Clinica
Urdhëra dhe Udhëzime
shkoni në download >>
separa
Principi e Pratica Clinica
Projektligje dhe Ligje
shkoni në download >>