Stenoza e aortës. Më mirë të ndërhyhet para se të shfaqen simptomat

maj232022

Kardiologji

Stenoza e aortës. Më mirë të ndërhyhet para se të shfaqen simptomat

Kirurgjia e zëvendësimit të valvulës së aortës duhet të bëhet më shpejt se zakonisht te njerëzit me stenozë të valvulës aortale, sipas një studimi të ri të publikuar në Open Heart. “Po flasim për një nga valvulopatitë më të shpeshta...
Codifa
transparent
Lija e majmunit. Prof. Arjan Harxhi: Nuk ka vend për panik. Rastet janë sporadike.

maj202022

News

Lija e majmunit. Prof. Arjan Harxhi: Nuk ka vend për panik. Rastet janë sporadike.

Lija e majmunit është një tjetër sëmundje infektive që po përhapet në Europë që nga fillimi i muajit maj. Si fillim, nisi në Amerikë, Britani e Madhe, Portugali, Spanjë dhe së fundmi edhe në Itali. Është sëmundje e kafshëve, por...
transparent
Ndryshimi klimatik dhe shëndeti i fëmijëve. Ja, çfarë mund të bëjnë pediatrët

maj202022

Pediatri

Ndryshimi klimatik dhe shëndeti i fëmijëve. Ja, çfarë mund të bëjnë pediatrët

Kujdesi pediatrik mund të përmirësohet nëse vizitat shëndetësore të fëmijëve do të projektoheshin në mënyrë të tillë që të merreshin parasysh ndryshimet klimatike. Pediatrët sot nuk merren në mënyrë rutinë me ndryshimet...
transparent
Hipertensioni, vrasësi më i madh. Prof. Mihal Tase: shqetësues, tensioni i lartë te moshat e reja. Duhet të ndërhyjmë për të parandaluar

maj192022

News

Hipertensioni, vrasësi më i madh. Prof. Mihal Tase: shqetësues, tensioni i lartë te moshat e reja. Duhet të ndërhyjmë për të parandaluar

1 në 3 vetë mbi 18 vjeç në Shqipëri vuan nga tensioni i lartë. Këto janë statistikat më të fundit të Institutit të Shëndetit Publik, por ka edhe shumë të tjerë që janë me hipertension dhe nuk e dinë, ndaj shifrat janë edhe më të larta...
transparent
Kanceri gastroezofageal. Imunoterapia sjell avantazhe edhe tek ata që nuk kanë metastaza

maj192022

Mjekësi e përgjithshme

Kanceri gastroezofageal. Imunoterapia sjell avantazhe edhe tek ata që nuk kanë metastaza

Sipas një studimi të publikuar në Clinical Cancer Research, imunoterapia duket se rrit gjasat e çrrënjosjes së plotë të kancerit primar gastroezofageal dhe metastazave në nyjat limfatike regjionale te pacientët, tumoret e ezofagut...
transparent
Korrelacion i mundshëm midis pagjumësisë dhe zhvillimit të diabetit të tipit 2. Të dhënat e reja

maj182022

Diabetologji

Korrelacion i mundshëm midis pagjumësisë dhe zhvillimit të diabetit të tipit 2. Të dhënat e reja

Sipas një studimi të botuar në Diabetes Care, pagjumësia, jo vetëm që mund të shtojë rrezikun e diabetit të tipit 2 në krahasim me ata që pushojnë normalisht gjatë natës, por mënyra e jetesës ose trajtimet me barna që...
transparent
Mbi gjysma e popullsisë së botës vuan nga dhimbja e kokës

maj172022

Focus

Mbi gjysma e popullsisë së botës vuan nga dhimbja e kokës

Një studim i publikuar në Journal of Headache and Pain tregon se një pjesë e madhe e popullsisë së botës ka vuajtur nga cefalea apo migrena një ose më shumë herë në vit. Autorët krijuan një bazë të dhënash më të madhe...
transparent
Mamografia dhe kanceri i gjirit. Pas një dekade kontrolli, gjysma e grave marrin një rezultat të rremë pozitiv

maj162022

Gjinekologji

Mamografia dhe kanceri i gjirit. Pas një dekade kontrolli, gjysma e grave marrin një rezultat të rremë pozitiv

Një studim i UC Davis Health në JAMA Network Open tregon se gjysma e grave që i nënshtrohen mamografisë dixhitale tredimensionale do të marrin...
transparent
Imunoterapia specifike ndaj alergjenit mund të parandalojë astmën

maj162022

Pediatri

Imunoterapia specifike ndaj alergjenit mund të parandalojë astmën

Sipas një metaanalize, imunoterapia specifike ndaj alergjenit (AIT) mund t’i mbrojë alergjikët nga zhvillimi i astmës, veçanërisht nëse janë fëmijë. Përhapja në rritje e sëmundjeve alergjike është një problem global i shëndetit...
Nga rubrika News

Si i josh Gjermania mjekët e Evropës Lindore dhe Juglindore

Në shumë spitale gjermane specialistët nga vende të tjera janë të mirëpritur, por jo çdo mjeku i jepet e drejta të punojë menjëherë në Gjermani. Aktualisht në këtë vend punojnë rreth 40 mijë mjekë dhe infermierë të huaj
 
Nga rubrika News

Mungojnë mjekët në Britaninë e Madhe, rritet kërkesa për mjekë të huaj

Në Britaninë e Madhe nuk ka mjekë të mjaftueshëm për të mundësuar një mbulim të shërbimit 7 ditë në 7. Pas lajmit të transmetuar në BBC disa javë më parë mbi këtë problematikë, vetë presidentja e Kolegjit Mbretëror të Mjekëve në Britani, Jane Dacre, i është drejtuar së fundi Ministrisë së Shëndetësi
Download Center