News

Obeziteti, OBSH: 25% e të rinjve shqiptarë janë obezë. Në vitin 2035, 37% e shqiptarëve do të jenë obezë

maj192023

Obeziteti, OBSH: 25% e të rinjve shqiptarë janë obezë. Në vitin 2035, 37% e shqiptarëve do të jenë obezë

Obeziteti po shndërrohet në epidemi të heshtur dhe OBSH-ja ka dhënë alarmin pasi shifrat po rriten edhe në Shqipëri. Gati 25% e meshkujve 20 vjeç e lart në vendin tonë janë obezë...
transparent
Pas pandemisë Covid, sëmundjet kardiake në rritje. INSTAT: Gjatë vitit 2022, shtrimet në spital u rritën me 22%

maj112023

Pas pandemisë Covid, sëmundjet kardiake në rritje. INSTAT: Gjatë vitit 2022, shtrimet në spital u rritën me 22%

Pas pandemisë së Covid-19 janë rritur ndjeshëm sëmundjet kardiovaskulare te qytetarët. Shifrat e publikuara nga INSTAT tregojnë se vetëm gjatë vitit 2022 sëmundjet...
transparent
Kujdesi për lëkurën. Mjekja dermatologe Erjona Shehu: Dëmet në lëkurë shkaktohen nga 0-18 vjeç

maj92023

Kujdesi për lëkurën. Mjekja dermatologe Erjona Shehu: Dëmet në lëkurë shkaktohen nga 0-18 vjeç

Dielli i pranverës shkakton dëme në lëkurë. Mjekët dermatologë bëjnë thirrje që të bëhet kujdes në mbrojtjen e lëkurës gjatë gjithë vitit, pasi dëmet që shkaktohen në...
transparent
Rritet numri i të rinjve me SST. Mjekja infeksioniste: Ndikojnë në fertilitet, por të rinjtë neglizhojnë

pri262023

Rritet numri i të rinjve me SST. Mjekja infeksioniste: Ndikojnë në fertilitet, por të rinjtë neglizhojnë

Marrëdhëniet seksuale të shfrenuara te të rinjtë, pa mbrojtje, eksperiencat e para në mosha shumë të reja kanë shtuar numrin e rasteve të infektuara nga sëmundjet seksualisht të...
transparent
Miratohet udhëzuesi për kriteret e kandidatëve të shefave të shërbimit. Prof. Arben Gjata: Do të kandidoj sërish

pri202023

Miratohet udhëzuesi për kriteret e kandidatëve të shefave të shërbimit. Prof. Arben Gjata: Do të kandidoj sërish

Shefat e shërbimeve në Qendrën Spitalore Universitare “Nënë Tereza” do të ndryshojnë. Është miratuar dhe botuar në fletoren zyrtare udhëzuesi ku përcaktohen edhe pikët e...
transparent
Rriten pagat e mjekëve dhe infermierëve. Përfitojnë 22 mijë profesionistë të shëndetësisë dhe administratës në shëndetësi. Rritja varion nga 22-50%

pri202023

Rriten pagat e mjekëve dhe infermierëve. Përfitojnë 22 mijë profesionistë të shëndetësisë dhe administratës në shëndetësi. Rritja varion nga 22-50%

Është miratuar këtë të enjte vendimi për rritjen e pagave të profesionistëve të shëndetësisë. Përveç mjekëve specialistë të cilët do të kenë 500 mijë lekë shtesë në pagat e tyre...
transparent
Nis përzgjedhja e kandidatëve për specializimet. Rektori Arben Gjata: Kemi gati planin e frenimit të ikjes

pri112023

Nis përzgjedhja e kandidatëve për specializimet. Rektori Arben Gjata: Kemi gati planin e frenimit të ikjes

Ka nisur këtë të martë përzgjedhja e kandidatëve fitues në degët e mjekësisë. Këtë vit kanë aplikuar 378 kandidatë, ndërkohë që do të pranohen 325 kandidatë. Ndonëse...
transparent
Alergjitë e stinës. Prof. dr. Mehmet Hoxha: Është zgjatur periudha e tyre dhe simptomat janë më agresive

mar292023

Alergjitë e stinës. Prof. dr. Mehmet Hoxha: Është zgjatur periudha e tyre dhe simptomat janë më agresive

Me ardhjen e pranverës dhe çeljen e luleve, alergjitë ndaj poleneve janë shndërruar në epidemi. Mjekët alergologë thonë se pandemia e Covid-19, por edhe kushtet klimatike...
transparent
Hiperaktiviteti te fëmijët, 8% e fëmijëve të prekur. Mjekët psikiatër: 80% e rasteve janë të trashëguara

mar282023

Hiperaktiviteti te fëmijët, 8% e fëmijëve të prekur. Mjekët psikiatër: 80% e rasteve janë të trashëguara

Shpesh prindërit dhe mësuesit konstatojnë se fëmijët janë shumë të lëvizshëm. Disa fëmijë janë të pavëmendshëm dhe shumë hiperaktivë. Mjekët psikiatër vlerësojnë se ky...
transparent
Kongresi i Parë i Shëndetësisë. Në prill, pagat e mjekëve specialistë rriten me 50 mijë lekë të reja, të tjerët me 7%

mar62023

Kongresi i Parë i Shëndetësisë. Në prill, pagat e mjekëve specialistë rriten me 50 mijë lekë të reja, të tjerët me 7%

Është zhvilluar për herë të parë në Shqipëri Kongresi i Parë i Shëndetësisë ku kanë marrë pjesë 2000 profesionistë shqiptarë të fushës, ekspertë ndërkombëtarë, profesorë të...
transparenttransparent
Download Center

Principi e Pratica Clinica
Artikuj të shkëputur
shkoni në download >>
separa
Principi e Pratica Clinica
Urdhëra dhe Udhëzime
shkoni në download >>