dietë

shk212015

Dieta e vazhdueshme me perime ndihmon kujtesën

Dihet se perimet ndihmojnë shëndetin fizik. Por një studim i Akademisë Amerikane të Neurologjisë zbulon një tjetër të mirë të perimeve. Perimet ndihmojnë edhe shëndetin mendor, thuhet në studim. Shkencëtarët vëzhguan rreth 3 mijë e 700 pensionistë në zonën e Çikagos, të cilëve iu kërkua që të shënon
transparent

shk232015

Drithërat integrale bashkangjiten me një ulje të vdekshmërisë kardiovaskulare

Sipas një studimi të publikuar së fundmi tek Jama Mjekësi e Brëndshme (Jama Internal Medicine) në thelbin e një diete ushqimore të rregullt konsumimi i drithërave integrale bashkangjitet me uljen e vdekshmërisë në mënyrë të vecantë me ngjarjet kardiovaskulare, por me sa duket nuk ka asnjë efekt për
transparent

mar52015

Tek të moshuarit një konsumim normal i kripës nuk është i rrezikshëm për shëndetin

Të moshuarve që pëlqejnë ushqimet e kripura me siguri ka për tu pëlqyer një studim i publikuar kohët e fundit tek Jama (internal medicine) nga i cili rrezulton se konsumimi i sodiumit nuk bashkangjitet me një rritje të vdekshmërisë ose të rrezikut për sëmundje kardiovaskulare dhe dështim të zemrës .
transparent

mar192015

Konsumimi i kikirikave ul vdekshmërinë: njësoj si arrat por me kosto më të ulët

Konsumimi i arrave bashkangjitet me një ulje të rrezikut të vdekshmërisë së përgjithshme dhe kardiovaskulare në grupe etnike të ndryshme dhe midis personave me nivel të ulët socioekonomik. “Kjo sugjeron se kikirikat pikërisht për leverdinë e tyre ekonomike mund të jenë një masë efikase për të ...
transparent

pri242015

Vezët mbrojnë meshkujt finlandezë nga diabeti i tipit 2

Konsumimi i vezëve mund të reduktojë rrezikun e diabetiti të tipit 2, kjo sipas një studimi të zhvilluar tek Universiteti i Finalndës Lindore dhe i publikuar te “American Journal of Clinical Nutrition”. Diabeti i tipit 2 po bëhet gjithnjë e më i përhapur në të gjithë botën dhe zakonet e përditshme u
transparent

qer32015

Dieta vegjetariane lidhet me një rrezik më të vogël për kancer kolorektal

Të ndjekësh një dietë vegjetariane lidhet me një rrezik më të ulët për shfaqjen e kancerit kolorektal në krahasim me një dietë jo vegjetariane, kjo sipas rezultateve të publikuara tek “JAMA Internal Medicine” të një studimi të zhvilluar tek burrat dhe gratë të cilët kishin një dietë ushqimore ...
transparent

jan182018

Obeziteti. Kush është i rrezikuar gjenetikisht, ka më shumë rezultate nga dieta

Një studim i publikuar në “British Medical Journal” thotë se dobitë që vijnë nga një dietë e shëndetshme për parandalimin e shtimin afatgjatë në peshë, janë më të mëdha për ata që janë gjenetikisht më të rrezikuar nga obeziteti...
transparent

shk202018

Dieta kundër diabetit ka efekt, vetëm nëse humbja e peshës është e qëndrueshme

Një program për kontrollin e peshës, bazuar kryesisht në dietë dhe në lëvizjen fizike, mund të ndryshojë ecurinë e diabetit të tipit 2, madje edhe pas një periudhe mjaft të gjatë të sëmundjes. “Sipas rezultateve që kemi marrë, mund të themi se...
transparent

mar122018

Ekspertët paralajmërojnë: Dieta vegane në shtatzëni i shkakton dëme neurologjike fëmijës

Lajmi vjen nga ekspertët e spitalit “Bambino Gesù” në Romë dhe nga Meyer-i i Firences: në dy vjet, rastet e deficitit të vitaminës B12 në shtatzëni janë trefishuar, duke shkuar nga 42 në vitin 2015, në 126, në vitin 2016. Mjekët...
transparent

pri62018

Inflamacioni i prodhuar nga dieta, rrit rrezikun për kancer kolorektal

Për të shqyrtuar nëse dietat pro inflamatore janë të lidhura me rritjen e rrezikut të kancerit kolorektal, studiuesit ndoqën për 26 vjet 46,804 burra nga studimi i Health Professionals dhe 74,246 gra nga studimi i Nurses' Health, duke përdorur...
transparenttransparent
Download Center

Principi e Pratica Clinica
Artikuj të shkëputur
shkoni në download >>
separa
Principi e Pratica Clinica
Urdhëra dhe Udhëzime
shkoni në download >>