dieta mesdhetare

gus292014

Dieta mesdhetare dhe vaji i ullirit mbrojnë të rriturit nga diabeti

Në karahasim me ushqimet që nuk kanë yndyrna, dieta mesdhetare e cila gatuhet me me vaj ulliri extra të virgjër ul me 1/3 probabilitetin për tu sëmurur me diabet në të rriturit me rrisk të lartë kardio-vaskularë.
transparent

nën122014

Java e Ndërgjegjësimit për Diabetin. Moto e këtij viti: Mbroni të ardhmen tonë

Në 14 Nëntor në ditën botërore të diabetit, të gjitha komunitetet mjekësore dhe shoqatat e diabetit bashkohen në një zë të fuqishëm për të parandaluar diabetin, këtë “pandemi”të re globale. 14 Nëntori,si dita botërore e diabetit është vendosur për nder...
transparent

dhj132014

Ushqimet që luftojnë diabetin, midis tyre edhe çokollata

Çokollatë e zezë, boronicat dhe vera e kuqe ndihmojnë në luftën kundër diabetit të tipit 2 Këta tre artikuj përmbajnë flavonoide, që rregullojnë sheqerin në gjak.
transparent

mar282015

“Seven countries study” : dieta mesdhetare dhe parandalimi kardiovaskular

Dieta mesdhetare bashkangjitet me nivele më të ulëta treguesish të vdekshmërisë qoftë koronarike, qoftë për të gjitha kauzat dhe studime të mëtejshme kanë bërë të mundur dokumentimin në një shkallë të gjerë, të virtyteve të kësaj mënyre të të ushqyerit. Përfundimet e një studimi revizionar mbi rolin
transparent

qer32015

Dieta vegjetariane lidhet me një rrezik më të vogël për kancer kolorektal

Të ndjekësh një dietë vegjetariane lidhet me një rrezik më të ulët për shfaqjen e kancerit kolorektal në krahasim me një dietë jo vegjetariane, kjo sipas rezultateve të publikuara tek “JAMA Internal Medicine” të një studimi të zhvilluar tek burrat dhe gratë të cilët kishin një dietë ushqimore ...
transparent

gus52015

Dieta mesdhetare lidhet me një rrezik më të ulët për kancer të uterusit

Sipas një studimi të publikuar te “British journal of cancer” dieta mesdhetare lidhet me një rrezik më të ulët për kancer të uterusit. “Ajo që shton njohuritë tona se si jeta jonë e përditshme, si përzgjedhja e ushqimit që konsumojmë dhe aktiviteti fizik
transparent

pri92019

Pak proteina dhe shumë karbohidrate. Këto dieta ruajnë funksionimin e trurit

Një studim i ri i publikuar në “Cell Reports” tregon se ka patur përmirësime në shëndetin e përgjithshëm, në atë të trurit, si edhe në aftësinë e të kuptuarit dhe kujtesën te minjtë e ushqyer me një dietë të varfër me proteina dhe të pasur...
transparent

qer182019

Prof. Mihal Tase: Ushqimet me kripë, shkak kryesor i hipertensionit. Sa duhet konsumuar në ditë?

Numri i atyre që vuajnë nga hipertensioni, është i lartë. Ai, madje, nuk kursen as moshat e reja. Sipas mjekëve, kjo lidhet me rritjen e jetëgjatësisë, por shkak kryesor është...
transparent

dhj162022

Mikronutrientët dhe shëndeti kardiovaskular. Ja, cilët janë përfitimet

Një metaanalizë e botuar në Journal of the American College of Cardiology ka sqaruar se cilët mikronutrientë ulin rrezikun kardiovaskular dhe cilët nuk ofrojnë asnjë...
transparent

jan172023

Dieta mesdhetare në shtatzëni redukton rrezikun për preklampsi

Sipas një studimi të publikuar në “JAMA Network Open” dhe të nënshkruar nga studiuesit e Qendrës Mjekësore "Cedars-Sinai", Los Anxhelos, gratë shtatzëna që ndjekin...
transparenttransparent
Download Center

Principi e Pratica Clinica
Artikuj të shkëputur
shkoni në download >>
separa
Principi e Pratica Clinica
Urdhëra dhe Udhëzime
shkoni në download >>